Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

Aaron bought 7/8 of a yard of fabric and it cost him $4.10. What does a full yard cost?

Respuesta :

bjayspy bjayspy
  • 05-12-2016
Divide 4.10 by 7 to get about 0.59 (round up because you can't get part of a penny) and that gives you 1/8 of a yard's price. Then multiply that by 8 to get a full yard for $4.72.

Answer Link

Otras preguntas

I’m cheating and I like it
Solve for x in the inequality. -8x 4 < -4
People often reacted with xenophobia towards immigrants. Name two attempts to regulate or stop immigration?
give me a song with simlie in it
What does the transformation f(x)↦ 1 /3 f(x) do to the graph of f(x)?
Where would an ET tube be located?A. stomachB. esophagusC. tracheaD. intestines
For the linear function f, the graph of y = f(x) in the xy plane has a slope of -3 and passes through the point (-5, 4). Which equation defines f?
Sarah has a bag of 50 rubber bands in different colors. She pulls out a rubber band, records its color, and then puts it back into the bag. Sarah records 4 bro
Given right triangle ABC with altitude BD drawn to hypotenuse AC. If AD = 8 and DC = 8, what is the length of BD?
Can you summarize the text: The arts flourished during the Ming dynasty. Newly wealthy merchants and artisans wanted entertainment and could afford printed book