krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

which state capital is north of 40 degrees north latitude: Frankfort, denver, salt lake city, or columbus?
There are 5 red balls,6 white balls and 7 green balls in a box.If one ball is taken without looking,what is the probability that it is white?
Describe William Shakespeare in one word
Zoey made 6 3/4 cups of fruit salad for a picnic. At the picnic, they ate 1/3 of the fruit salad. How much fruit salad did they eat?
What happened to Mohenjo-Daro and Harappa? (They're two ancient cities in ancient India)
how did martinique gain independence
What happened to Mohenjo-Daro and Harappa? (They're two ancient cities in ancient India)
An element with mass 1000 grams decays by 14.8% per minute. How much of the element is remaining after 11 minutes, to the nearest 10th of a gram?
how did martinique gain independence
write the equation in function form.then graph the equation x-3y=-9 ???