digradjonga
digradjonga digradjonga
  • 02-05-2021
  • Mathematics
contestada

During one month, a homeowner used 300 units of electricity and 120 units of gas for a total cost of $114.00. The next month, 290 units of electricity and 150 units of gas were used for a total cost of $115.30. Find the cost per unit of gas.

$_____

Respuesta :

moody1556 moody1556
  • 02-05-2021
Cost per unit of gas is $0.34
Answer Link

Otras preguntas

Identify the following sentence as simple, compound, complex, or compound-complex. Gold and diamonds are mined in both South Africa and Namibia, but it was in S
Find the first five terms of the sequence. a(1) =2, a(n+1) =a(n) + 3[tex] a_{1} = 2 a_{n+1} = a_{n} + 3 [/tex]
What is a text aid? i don't quite understand what it is but i am trying to learn.?
I need help please and explain me thanks
simplify 8 and 4 thirds
Help me out with number 3
You are a new citizen in a new city of the hellenistic era write a description of the ideal hellenistic city
Find the value of y. 28.5 22.4 25.8 24.2
Which piece of Author's craft is used in this sentence? "I glanced down to see the silver cross glistening against my new black sweatshirt."
What is the theme of the book mice and men?