nblizz nblizz
  • 01-05-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this question

Please help me with this question class=

Respuesta :

elpink25
elpink25 elpink25
  • 01-05-2021

Answer: $11.71

Step-by-step explanation: she bought 5 spirals so that's $1.35 X 5

Then she bought 12 pens that cost $1.24 for 3 pens to find that you divide 12 by 3 to get 4.

So 4 sets of 3 pens.

Then you can set up your equation like this: 5(1.35)+4(1.24)=

You then distribute, so: 6.75+4.96

To then get 11.71

Answer Link

Otras preguntas

Why were Native Americans who practiced agriculture more likely than hunter-gatherers to establish permanent homes?
What effect did the Revenue Act of 1926 have on Americans?
Analyze how scientific thhought changes as new information is collected
factor the question=x^2-14x+49
what is 24 ten thousands
can some help me better to remember the map of Europe ?
what does alignment mean in dance?
The GCF (Greatest Common Factor) of 45 and 75. Show your work too. Thanks for your help!
Two pounds of peaches at the farmers market cost $4.20.How much will 5 pounds cost?
one egg carton holds 12 eggs .how many cartons  are you able  to fill with 60 eggs.help me please.