jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

which of the following is true regarding the solution to the logarithms equation below?
Lin has 8 green apples and 2 red apples.If he slices the green apples in eghts, How many apple slices will he have
name each of the 5 steps in the PRICE treatment
after a lady is seated in a restaurant, she realizes that she only has $48.00. if she must pay 7% sales tax and wishes to leave a 10% tip on the total bill (mea
The graph of the function f(x)=-|5x| is translated 3 units up. Write the equation of the transformed function.
is the cordinates (2,4) (5,0) (6,8) (9,2) (11,6) functional?
Which angles are coterminal with −6π5 ? Select each correct answer. 14π/5 −16π/5 −π/5 −11π/5
Find the complex zeros of the polynomial function, write f in factored form. f(x) =x^3-9x^2+31x-39
Which radian measure is equivalent to 145°? 32π/15 36π/29 29π/36 15π/32
Base your answer to the question on the passage below and on your knowledge of social studies. „As to government matters, it is not in the power of Britain to