natalian23 natalian23
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs $0.80.
how many does he have

Respuesta :

Jordenthebest12345
Jordenthebest12345 Jordenthebest12345
  • 03-04-2021

Answer:

Mate, just divide...its that simple..

$14.40 divided by 0.80= 18

ANSWER: 18

Step-by-step explanation:

Answer Link
1123789
1123789 1123789
  • 03-04-2021

Answer:18

Step-by-step explanation: if you divide 14.40 by 0.80 you'll get the amount of grapefruits Carlo bought.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

which line has a y intercept of 2
Artist use different techniques to make their paintings unique. Which artwork uses these techniques? •transparent paint •wet-on-wet paint •wet-on-dry-paint •det
According to brazilian theatre director augusto boal, what was the first human invention?
The illuminance on a surface is 6 lux and the surface is 4 meters from the light source. What is the intensity of the source? A. 24 candelas B. 144 cande
Which is a correct comparison between the modern quantum model and John Dalton’s model of the atom? A.The modern model is not as widely accepted by scientists a
what are shoes equivalent sizes in italy vs America
Why is chemical energy not accepted as a viable method for energy generation in the sun?
How many atoms are in 0.075 mol of Carbon (C)?
Pwease help me, i`m not so good at History :( It is emphatically the province and duty of the Judicial Department to say what the law is. John Marshall, Marbury
It is not safe to put a child in a bathtub without first adding bubbles. True False