mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

What are the values of x and y? A) x = 4sqrt(3) y 8√3 B ) x = 8; y = 4 ) x = 8sqrt(3); y = 4sqrt(3) D) x = 6sqrt(3); y = 3sqrt(3)
which excerpt from the from the passage best state the authors' clam
PLESAE HELP ME SOLVE THIS!! THANK YOU!!! (9*10^9)*(-2*10^-3)
Laws are created to solve problems. What problems is this law resolving/ addressing
what was the premise of edward abbey's the monkey wrench gang
Describe a situation where you or a friend made a choice that turned out differently than you expected. Identify the irony in the situation. Is the irony verbal
look at the picturethank you ​
Based on Agamemnon’s and Amphimedon’s speeches in The Odyssey - Amphimedon, how have the characters been changed by their deaths? Both show humility after their
An asteroid is moving along a straight line. A force acts along the displacement of the asteroid and slows it down. The asteroid has a mass of 3.8x 104 kg, and
The Vedic caste system created a society in which: A. leaders were selected based on their intelligence. B. certain classes of people were treated very poorly.