person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

If point N(-3,5) is added to the graph , find the perimeter of triangle MNP , to the nearest tenth.
How do you find the sum of a word
does anyone know this ?
I really need help with 1 and 2 please help me
please help with this chemistry problem! thank you
So for so good? Also what are the rest
What is the meaning of life
Can someone help explain how to solve this problem please? It would be very helpful.
Joey decided it was time to go to college because all of the jobs he used to have on the farm were being mechanized. The word underlined in the sentence above
How does a carefully written cover letter impact the job seeking process? A. Reinforces a resume and highly appropriate skills necessary to the job B. It provid