nusnnf7kpk
nusnnf7kpk nusnnf7kpk
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

At Freddy's Ready Teddy Bear store, you can get 6 bears for $20. How much will it cost to buy 18 bears?

Respuesta :

heathazia
heathazia heathazia
  • 02-04-2021

Answer:

$60

Step-by-step explanation:

6-20

18-?

6 x 3 = 18

3 x 20 = 60

Answer Link
joshualee0719
joshualee0719 joshualee0719
  • 02-04-2021

Answer:

60 dollars for 18 bears

Step-by-step explanation:

if it takes 20 dollars to buy 6 teddy bears the equation for 18 Teddy bears would be 20/6=x/18

You multiply 3 to 6 to get 18 so you do the same for the top, multiply 20 times 3 and you answer is it cost 60 dollars to but 18 bears

Answer Link

Otras preguntas

Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?