hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

es hora de comer es hora de comer
While there are 27 amendments in the United States Constitution, more than 11,000 amendments have been proposedBased on this information, what can be inferred a
could someone please help me with this one please!
When snow cover on the land melts the water will most likely become surface runoff if the lead surface is 1 frozen 2 porous 3 grass covered 4 Unconsidered grave
how to solve this? 10x+4y < 12 8x-3y > 20
Evaluate the expression: 103​
Please help me I don’t have much time!
The amount of what energy and object has depends on the objects speed and mass
Look at pic to answer ! 20 points given
Did Julius Caesar govern fairly? i really need help on this its a unit activity on plato