Iguessmayne777
Iguessmayne777 Iguessmayne777
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

suppose you drive and average of 15,000 miles per year, and your car gets 24 miles per gallon. Suppose gasoline costs $2.60 per gallon.

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 02-04-2021

Answer:

$1,625

Step-by-step explanation:

If looking for the overall cost, (the total amount spent of gasoline):

Step 1: find the number of gallons used

Miles per year / miles per gallon

15,000 ÷ 24 = 625

Step 2: find the total cost

Number of gallons use x rate of cost.

625 x 2.60 = 1,625

The total amount of money spent is $1,625

Answer Link

Otras preguntas

answer the question pls
Mention any two possible ways humans can get infected by the avian influenza?
pls subscribe to my channel Being Artistic Archi Suware pls support my channel I share crafts and chemistry experiments with explanation pls support my little c
vẻ đẹp nội dung tư tưởng trong chuyện hoa chuyện quả của Phạm Hổ.
!!! i only need part c !!! There are 30 homes in Neighborhood A. Each year, the number of homes increases by 20%. Just down the road, Neighborhood B has 45 home
PLEASE HELP ASAP!!!!! The following graph shows a proportional relationship. What is the constant of proportionality between y and x in the graph?
How were the causes of the American and French revolutions similar?
Which compound shows maximum hydrogen bonding with water? a-Methyl Alcohol b-Ethyl alcohol. Give reason too please.
Old Tired Professor Mullen, Inc. has $20,000 of ending (EI) finished goods inventory. If beginning (BI) finished goods inventory was $10,000 and Cost of Goods S
who was the first person to go to the moon​