nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

is every equilateral triangle cute
Marcy is running for student body president. Which sentence in this excerpt from her campaign speech uses parallel structure? Hi, I’m Marcy! Many of you know m
what equation can I use to find the side of a cube whose area is 729?
Why is it difficult to know exactly how many Africans were enslaved and brought to the Americas?
Which relations are functions and which are not functions? Column A Column B 1. {(3, 2), (6, 4), (9, 6), (12, 8)} 2. {(2, 3), (2, 5), (3, 6), (9, 4)} 3. {(
in what three ways can companies consolidate
how how do you how do you estimate 4.23-2.51
What was the main goal of the Virginia and Kentucky resolutions. A) to prevent John Adams from being reelected B) to declare the Sedition Act unconstitutional
What two factors determine the streghth of the force of gravity between tow object?
Which word in the sentence does the adverb clause modify? Meet the students in the library before class starts. A. Meet B. before C. students D. library