camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

When a government keeps someone within the society form hurting someone else, it most directly accomplishes which purpose of government?
What characteristic of borrelia burgdorferi makes it an unusual bacterium?
"cary is 8 8 years older than dan. in 5 5 years the sum of their ages will be 96 96. find the age of each man now."
What is an even radicand in Algebra 2/ Trig? Please provide an example as well.
compare and contrast Hatha yoga to how other religions approach the concept of prayer.
Espero que mi padre _____ (tener) dinero. tenga tiene tena tengo
30 POINTS!!! Imagine your business sells tablets made in India. Would it be cheaper to buy the product in 2008 or in 2013? Write a complete paragraph to explain
After much dispute, who became the first caliph?
Food that has not been honestly presented must be
What does it mean when someone says you see things in black and white?