il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

The United States' international power grew as a result of the Spanish-American War because it A. increased military spending. B. gained new territories.
Which sentence uses the verb correctly? A. Our group are the best of the lot. B. Our group is the best of the lot. C. Our group were the best of the lot. D.
What connotation does the phrase "Hider of the North" convey? 1. Cold 2. Magical 3. Rare 4. Stale
QUICK PLEASE !!! SOLVE FOR X NO EXPLANATION NEEDED
Why is this expression not positive or negative when x=-5 -1.3x-6.5
Why do you need different circuits of blood vessels in your body?
The formula for calculating annual insurance premiums is _____.
Name the piece of art above and its artist. What media did the artist choose for this piece and why?
(2Q) The graph of the logarithmic function y = loga(x) always passes through what point?
Under the Constitution, the principle of "federalism" is the reason that power and responsibility are shared by state and national governments divided into thre