7413941 7413941
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 jalapenos cost $0.45, how much is 1 jalapeno?

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 09-03-2021

Answer:

$0.11 approx

Step-by-step explanation:

If 4 jalapenos cost $0.45, how much is 1 jalapeno?

Given data

We are told that  4 jalapenos cost $0.45

If  4 jalapenos cost $0.45

the 1 jalapenos cost x

cross multiply

x= 0.45/4

x= 0.1125

Hence the cost of 1 jalapenos is $0.11 approx

Answer Link

Otras preguntas

Ted is a mildly autistic adult who has difficulty empathizing with the feelings of others and inferring what emotions another might be experiencing. some theori
Your complete genetic code consists of the exact sequence of ________ within your ________.
He total value of a collection of quarters and nickels is $3.75. if the total number of coins is 27, how many of each type of coin are there?
Gila Monsters are one of two types of venomous lizards in the world.  If you wanted to avoid coming across the Gila Monster when hiking in Arizona you would wan
Que colores hay en el arco iris?
Who believed that the primary role of government should be to protect the majority of citizens from the excesses of greedy robber barons?
What changes are caused by heavy urban growth?
Expand and simplify 6(2x-3)-2(2x+1)
While taking his psychology quiz, walter was keenly aware of his thoughts, sensations, memories, and different aspects of the surrounding environment. collectiv
The peripheral nervous system consists of all the nervous tissue external to the cns true or false