tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

I’m confused on how to do this can anyone help?
How will i write this out ?​
Why was there such a push in the late 18th century to "civilize" Native Americans? Please HELPPPPP
A result of Japan’s attack on Pearl Harbor was A. The US formed a pact with indochina against japan . B. The US formed a pact with Germany against japan . C. T
What refers to the study of your strengths and weaknesses and the identification of your area of interest
What is 870 rounded to nearest 10?
The power of prevention was made clear by the 99% drop in atmospheric ________ emissions after this substance was banned from use in gasoline in 1976.
Please help :) !!!!!
On August 1, Charles’ checking account register showed a balance of $2,416.78. After reviewing his bank statement he noticed an NSF charge in the amount of $70.
please help fast! Use the model to solve for x. A) no solution B) x = 3 C) x = -3 D) x = - 3 2