tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

what is a mixed number for 62/7
a picture has dimensions of 5cm by 10 cm. if you want to enlarge the picture to a size of 31 1/2 cm by 65 by what fraction would you multiply the dimensions?
The Glorious Revolution took place in response to the __________.? a.actions of James IIb.English Bill of Rightsc.Articles of Union b.English Bill of Rightsd.mo
Country that controlled Florida at one time
According to Newton's Second Law of Motion, when an object is acted on by an unbalanced force, how will that object respond? A. It will accelerate. B. It will s
What is the molar mass of CaSO4 ?
Organelle that packages and transports materials out of the cell?
Raphael paid $477 for a camera during a 25% off sale. what was the camera's regular price?
what is the minimum percentage of gasoline stations that had prices between $3.37 and $3.61
one way the govt carries out the purpose of economy stability?