charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

Mr. Harris wants a yearly interest income on his 12% investment to be greater than $6,000. How much should he invest to earn more than $6,000?
Give three properties of a Solid
which of the following ratio is equivalent to 2:3? A.1/2 B 4/6 C 12/13 D 20/25
Employers are required to reduce employee exposure to potential injury due to hazards. There are specific requirements that must be adhered to regarding workpla
A zoologist tagged and released 300 fish into a lake. A few days later, 52 fish were taken at random locations from the lake and 3 of them were found to be tagg
Taxes on import goods
which source of information is generally considered credible? 1 newspaper2 gossip websites3 fashion magazines 4 blogs
How do you find the mean in a stem and leaf diagram?
Jennifer is renting a bicycle to ride along the beach front the rental charges include a fixed charge of $3,and an additional cost of a dollar 75 per hour which
Help plz with part 2 a and b