raeganquarles raeganquarles
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Gary is buying bananas at the grocery store. The bananas cost $0.89 per pound. What is the equation for the cost (y) of (x) pounds of bananas Gary buys?

a. y=0.89+x
b. y=0.89-x
c. y=0.89/x
d. y=(0.89)x

Respuesta :

cheystyles
cheystyles cheystyles
  • 02-03-2021

Answer:

d

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I need help with number two
How do you write 0.000006 in fraction
If 1 yard = 3 feet and 1 mile = 5,280 feet, how many yards are there in 5 miles? (A)79,200 yards (B) 26,400 yards (C) 8,800 y
Me escribes una carta? si __ escribo
Which is the correct way to write 57,021 in expanded form?
What characteristics do atoms of carbon-12, carbon-13, and carbon-14 have in common?
Juan is writing a paper about children who play team sports, and he has several potential research questions. Which is his best option? Do most children enjoy t
most fat-soluble nutrients are absorbed in the
Lauren jogs at a rate of 2 miles every 2/5 hour what is her unit rate ? A . 0. 4 mi/h B . 2 mi/h C . 5 mi/h D . 10 mi/h
What should you do if you are a auditory learner