crharper2 crharper2
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Eight avocados cost $4.
How much do 16 avocados cost?
How much do 20 avocados cost? $10 because it’s 0.50 per avocado
How much do 9 avocados cost?

Respuesta :

tuomizoe
tuomizoe tuomizoe
  • 01-03-2021

Answer:

If each avocado costs 0.50, then 16 avocados would cost $8.00, 9 avocados would cost $4.50

Hope this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

why is it important to research other jobs that require the same education and training?
What did the Antifederalists want after the Constitution was written in 1787? A: state governments to have the power to disband the federal government with a si
What is the probability of Luis scoring 2 touchdowns?
Solve for x. -3x + 4 = -8 A) x = 4 B) x = -4 C) No Solution Eliminate D) x = - 4 3
How did the Agricultural Revolution cause the population of Great Britain to increase?
what is the answer for this math problem 1\4n + 1 + 1/2 - 5
What is the country of these coordinates 40N,116E 26S,28E 6S,107E 30N,84W
How long will it take $75 to halve in value if there is a inflation rate of 1.5%?
Find the slope of the line that passes through each pair of points E (1,2), F(4,7)
Help me, please!!!!