iperezhuerta7950
iperezhuerta7950 iperezhuerta7950
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, how many did she buy?

Respuesta :

annahardee2232
annahardee2232 annahardee2232
  • 01-03-2021
4.48\7=.64
6.40/.64=10
The answer would be 10
Answer Link
oriellamarie
oriellamarie oriellamarie
  • 01-03-2021
Answer: 10 oranges
$4.48 divide by 7 = $0.46
Each orange costs $0.64
$0.46 times 10 = $6.40
Answer Link

Otras preguntas

Over time, pollution generally leads to which of the following? A.healthier plants B.healthier animals C.a decrease in population of some plants and animals D.a
What is the definition of medical necessity?
how did the social structure develop in settled farming during the Neolithic revolution? A-Women formed and supervised a council of elders. B-Men taught young c
12 children play musical chairs if there are three chairs how many ways are there for three children to sit
The weather has been so ______lately that I'm not sure whether to wear shorts or a down jacket.
The preamble was a defense for the brand-new constitution of the united states in a series of articles, written in 1787-1788. true false
divide the decimal numbers:12.012÷6
The repetition of initial consonants in a line of poetry is _____.
A trip takes 7 3/4 hours and 2/3 of the trip is done how much longer to the end of the trip
(5x^2-17x-15)/x-4 divide and write it in form