ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which is the genotype of the unknown offspring on row two of the Punnett square above? A. IBIB B. IBiO C. IBIA D. none of the above
? Which technological innovation is malleable and cheap to produce, allowing many products to be made of it?
is 3/4 less than or greater than 8/12
what is 9 divided by 765 please show the work i really need help
there are 8 pencils in a package. how many packages will be needed for 28 children if each child gets 4 pencils
why would a 100 pound person weigh only 17 pounds on the moon
What do we call the religion of the ancient Hebrews? A. Buddhism B. Hinduism C. Christianity D. Judaism
What's 7/8x4/5? Cmon peeps it's hard
If the 'Cell wall' had a career; what would it be?
Identify the type of chemical reaction. H2CO3 H2O + CO2 decomposition exchange reversible synthesis