kosmic219 kosmic219
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

You budgeted $25.20 for buying snacks for a party, and spent it all on 8.5 pounds of nuts. Peanuts cost $2.40 per pound. Cashews cost $3.90 per pound. How many pounds of Cashews should you buy?

Thank you! :)

Respuesta :

NyomiT
NyomiT NyomiT
  • 01-03-2021

2.6 pounds based off what I did so I dont know

Answer Link

Otras preguntas

What does Douglass claim is te only break that slaves received break
Regular exercise has been shown to increase
Which is an interference but not a whole number
What is the name of the period when an economy begins to shrink
Due process is the entitlement of a citizen to
What were the key factors that convinced the South that it could not obtain justice within the American Union?
any ordered pair that makes all equations in the system true is a
describe two energy transfers or transformations that take place in the rainforest ecosystem
What does it mean when people say actions speak louder than words?
name three possible game names that are both exciting and descriptive. (Lewis and Clark expedition)