samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

The sodium atom contains 11 electrons, 11 protons, and 12 neutrons. what is the mass number of sodium?
You are interested in knowing whether wealthier people are happier. You collected data from fifty people about their incomes and their overall happiness levels
A population includes..? A) all the habitats in a ecosystem B) all the members of a specific species that live in an area C) several different kinds of specie
What are some ways in which companies can attract and retain employees?
5: A waitress earns an average tip of 12% of the cost of the food she serves. If she serves $375 worth of food in one evening, how much money in tips will she e
Which property would be used to identify a compound in the laboratory?
When a positively charged rod is used to charge a second rod by induction, the induced charge is?
True or false? data warehousing is the process of extracting data from a data warehouse.
What is the mass in grams of 9.76 x 10 12 atoms of naturally occurring sodium?
The westphalian idea of the sovereign equality of member states is