mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following functional groups defines a carboxylic acid?a) -OHb) =Oc) -PO4d) -COOH
When Jasmine went to bed, the outside temperature was 19°F. When she woke up the next morning, the temperature had decreased to -23°F. By how many degrees did t
There are 17 books on a shelf. 8 of these books are new. (a) What is the ratio of all books to used books? (b) What is the ratio of new books to used books?
An employee is paid $12.50 per hour plus $1.50 for each unit produced per hour. What is the slope of the graph?
Deep breathing is an example of an relaxation technique. TRUE OR FALSE
distinguish between natural and artificial monopolies
A barrel had 20 liters of water. Water leaked out from the barrel at a constant rate. After 24 hours, 14 liters of water was left in the tank. How many liters o
Two soccer balls are rolling across a field. Ball 1 has a mass of 1.0 kg, and ball 2 has a mass of 1.5 kg. Ball 1 is traveling at a speed of 4.0 m/s, and ball 2
An 82-year-old widow was admitted to the hospital after sustaining a fall. she was found by the superintendent of her apartment building after she was not seen
Who has the most real power in the senate?