isabelanders32 isabelanders32
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

When 6 pounds of coffee cost $4.68, how much will 3 1/2 pounds cost?

Respuesta :

yamanm1105
yamanm1105 yamanm1105
  • 04-02-2021

Answer:

2.73

Step-by-step explanation:

Have a great day! I just put it down to cost per pound and and then multiplied by 3 1/2 and got the answer. :)

Answer Link
heyyoitssushi
heyyoitssushi heyyoitssushi
  • 04-02-2021

Answer:

$4.48

Step-by-step explanation:

6/4.68 = 1.28205128205 = 1.28

3 1/2 x 1.28 =

3.5 x 1.28 = 4.48 =

$4.48

Answer Link

Otras preguntas

A yogurt shop offers 6 different flavors of frozen yogurt and 12 different toppings. How many choices are possible for a single serving of frozen yogurt with on
hector is visiting a cousin who lives 350 miles away he has driven 90 miles how many more miles does he need to drive to reach his cousins home?
the dwarf sea horse hippocampus zosterae swims at a rate of 52.68 feet per hour convert this speed to inches per minute.
Zach brought two jet skis for $15,480 He will make 36 equal payments. How much will each be?
Find the factor of 19
What is the base word of the word relationship
what is the context clue in he grabbed his lunch from kitchen table in went to school
Antonyms for ecosystem
One day, 758 people visited the monkey house at the zoo. What is 758 rounded to the nearest hundred?
The Aztecs established an empire in _____.