KNGD4714 KNGD4714
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 1 1/4 pound package of turkey for 9 dollars what is the price of the turkey in the package

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 05-02-2021

Answer:

$7.2

Step-by-step explanation:

Given data

Weight = 1 1/4

convert to simple fraction= 5/4 pounds

The cost of 5/4 pounds of package = $9

Let us find the cost per pound

cost per pound = 9/5/4

multiply by the multiplicative inverse of the denominator

cost per pound = 9*4/5

cost per pound = 36/5

cost per pound = $7.2 per pound

Hence the cost of 1 pound of the package is $7.2

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of -9r-7 when r=2? -25 -18 11 45
How do you calculate the area of a triangle using trigonometry?
how did the fur trade establish french influence in north america?
Write the standard form of the equation of the line passing through the point ( -3,5) and perpendicular to the line -5x-7y=7.
What is the equation for the line that is perpendicular to line f, through E
Jon drew a triangle with coordinates (5,1), (7,-2) and (3,-1) he drew an image of the triangle with the coordinates of (5,-1), (7,2) and (3,1) How did he make t
DOES ANYONE KNOW HOW TO DO THIS????????????????????????
What is the coefficient of the c-term of the algebraic expression Options: -34 -1 0 1
What is the value of x to the nearest tenth? 4.7 3.3 8.0 9.5
If 100c^2 has a value of 4950 what is the value of 100c98