20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

Solve the equations, and checks for extraneous solutions.
The Spanish had weapons the Aztecs had never seen before (including steel swords and cannons), which made it hard for the Aztecs to defeat Cortés and his men.
Find the measure of angle y. Round your answer to the nearest hundredth. (please type the numerical answer only)
How has the geography of Afghanistan made it difficult for invading armies to conquer?
1 Identify whether the series summation of 16 open parentheses 5 close parentheses to the I minus 1 power from 1 to infinity is a convergent or divergent geomet
Pedro works as a newspaper deliverer. He receives a base pay plus an additional amount per newspaper delivered. Last week, Pedro delivered 5 newspapers and earn
if 25% of a number is 20, what is 60% of the number
ILL MEDAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Which polygon in the diagram cannot be mapped onto the others by similarity transformations? ABCDE PQRST KLMNO UVWXY FGHIJ
If the circle in the diagram revolves about the vertical dashed line, which type of geometrical shape will it generate?
What was the name given to the British practice of taking American sailors from their ships and forcing them to serve in the British navy