makaylamamamama makaylamamamama
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 9 avocados cost $5, how much do 18 avocados cost? (find unit rate then multiply by 18)

Respuesta :

heyurthat1girl heyurthat1girl
  • 03-02-2021

Answer:

For this problem, you could just multiply $5 by 2 OR you could divide $5 by nine to find your Unit Rate and then multiply that number by 18.

Answer Link

Otras preguntas

Find the angle θ (if it exists) in the interval [0°, 90°) for which sin θ = cos θ.
What contribution did Thomas Hobbs make to the enlightenment
"from a cognitive personality psychology perspective, construal is studied as the origins and consequences of individualsÂ’ ________."
A fair die with sides numbered 1, 2, 3, 4, 5, and 6 is to be rolled until a number greater than 4 first appears. what is the probability that a number greater t
Susan and john sold the home they had lived in for 18 months. they had previously sold another house in new york where they had lived for 15 years. they decided
What is the height of a cone with a radius of 10 inches and a volume of 2199.11 in.³
When a consumer purchases a product, a demand is created for this item to be __________ by the merchant?
Kathy has found that she must consume 2,000 calories a day to reach her health goals and she has been following this carefully, but lately she has been feeling
The large majority of legal issues associated with technology-specific legislation involve ________.
−5.8c+4.2−3.1+1.4c helppppppp