mariahharris1234 mariahharris1234
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

A shopper buys grapefruit at the grocery store. The cost of 12 pounds of grapefruit is $18.00.
What best represents the cost of grapefruit per pound?

Respuesta :

gia23760
gia23760 gia23760
  • 03-02-2021

Answer:

$1.50 a pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the property, transformation, or simplification used in each step of this problem?    x-7=34
The decline in medieval trade was caused by
What is 9x^2-24x+ 16
what is 20% of $45.00?
What are the 4 main products for southeast
Use the order of operations and the digits 2,4,6 and 8 to create an expression with a value of 2
What's an equivalent fraction for 10 15 by dividing
What does imagery mean
Use trig to solve for x show work
how does.debate in the senate differ from debate in the house?