jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

Latoya drove 585 miles in 9 hours. At the same rate, how many miles would she drive in 5 hours?
Find the exact value of tan (arcsin (two fifths)). For full credit, explain your reasoning.
James has just joined coratech systems, where he has been assigned to paul and natalie for sources of information about the company. paul and natalie introduce
A data set has the following characteristics: Mean: 4.9 Median: 6 Mode: 6 Variance: 4 The z-score is the number of
Why does a calculator return an error when trying to find inverse sine of 1.055?
According the chief dan George how would the new warriors contrast with those of olden days
What is the quotient (x3 – 3x2 + 3x – 2) ÷ (x2 – x + 1)?
PLEASE HELP (ONLY IF YOU READ THE ALCHEMIST) When the boy is tested at the military encampment, the elements of nature are personified. Why? to show the boy in
Medieval christians felt the ____ was more important than the ____. select one: a. body/soul b. soul/body c. mind/soul d. soul/mind
What is the sum of the two vectors (2,-1) and (3,3)?