ShawdowKnight494
ShawdowKnight494 ShawdowKnight494
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

I will give you brainiest just pls answer this question!!!

I will give you brainiest just pls answer this question class=

Respuesta :

mjgirl1914 mjgirl1914
  • 02-02-2021

Answer:

The correct unit price is $1.19 per pair of gloves. She made the mistake of dividing the total price by 3 instead of 3 dozen(which is 36).

Step-by-step explanation:

hope that helps!!!

Answer Link
kylieyoung0515
kylieyoung0515 kylieyoung0515
  • 04-02-2021
The correct unit price is $1.19 per pair, hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

The transport of molecules of a particular solute from inside an animal cell across the cell membrane to the extracellular fluid always requires energy when ___
The recommended daily allowance (rda of calcium is 1.2 g. calcium carbonate contains 12.0% calcium by mass. how many grams of calcium carbonate are needed to pr
Please help me with this question
PLZZZZ NEED HELP!!!!!
Which segment shows the cyclist stopping for a drink of water?
The forests of central china are the giant panda's natural habitat. lately, the chinese have deforested this area to make room for growing cities. how might thi
An administrative complaint is issued against a broker for failure to properly maintain his escrow account. the attorneys for the dre and the broker's attorney
In a survey, 520 people, or 50%, said they attended a movie at least once a month. How many people were surveyed?
Someone help please
Write each expression in simplest form. -3/4y-1/3+7/8y-1/2