inkiko
inkiko inkiko
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Fuji apples cost $3.00 per pound, and Golden Delicious apples cost $2.00 per pound. A childcare center purchases 30 pounds of a combination of the two types of apples for a total of $80.

Respuesta :

rhondawatkins73 rhondawatkins73
  • 03-02-2021

Answer:

she bought 14 fugi and bought 16 golden delicious

Answer Link

Otras preguntas

Which statement, if added to the passage, would BEST support the idea that insects are dangerous?
PLEASE HELP QUICK 35PTS!!!!!!! 1. Which graph represents the equation y=2/3x−2 ?
Which equation is balanced? Al+3F2→AlF3 Na+F2→2NaF 2Al+3O2→Al2O3 2Mg+O2→2MgO
A ball rolls horizontally with a speed of 9.6 mis off of the edge of a tal platform. If the ball lands 5.7 m from the point on the ground directly below the edg
A charge of -2.65 nC is placed at the origin of an xy-coordinate system, and a charge of 2.00 nC is placed on the y axis at y = 3.80 cm
What is 54 to the third power
Difference between protoplast and protoplasm
Name the main classes of polymer and define their characteristic properties
Which two hormones control the calcium levels of the blood and the bones?
Briefly describe Tenochtitlan (AP WORLD HISTORY - MODERN)