moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

In this type of governance the power is in the hands of one person​
Which of the following was not a title taken by Augustus? O Pontifex maximus O Princeps O Augustus O Emperor O None of these
Convert the population of Texas to Scientific notation. There are 28,000,000 people living in Texas.
this is for medical detectives
Any gîrls here free to talk
I don't get what they mean by writing an opinion Can I get some help?
uld Carbon Dioxide be at its lowest level? A) July B) April C) January D) Ma What created the weather anomaly in the winter of 1980?
Jocelyn complied data on the number of hours students work per week the summer after senior year. The minimum number of hours is the distribution was 23. The ra
What’s the correct answer answer asap for brainlist
uld Carbon Dioxide be at its lowest level? A) July B) April C) January D) Ma What created the weather anomaly in the winter of 1980?