jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

hi again. Question: is my introduction too long..? thankz
a line contains the points (82, -96) and (87, -86) what is the slope of the line in simplified form? A) 2B) 1/2C) -1/2D)-2​
A fisherman can row upstream at 4 mph and downstream at 6 mph. He started rowing upstream until he got tired and then rowed downstream to his starting point. Ho
15 upon 37 Convert the following numbers in decimal numbers writethe given number are rational or irrational numbers​
elect the correct imperfect tense form of the verb to complete the sentence. El verano de 2003, a Paulina no le ________ tocar la conga. gustaron gustabas g
Evaluate: 34−(−4)2 Write the value in standard form.
Which branch makes treaties with other countries?
Find the equation of the line with slope = -6 and passing through (-6,42). Write your equation in y=Mx+b.
Afro-Eurasia was increasingly interconnected in the period between 1000 and 1400 thanks to all the following except: A. Expansion of territorial control under
Your Personal Nutrient Intake by Creating a Personalized Nutrient Database