theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

Identify each element below, and give the symbols of the other elements in its group: (a) [He] 2s²2p¹ (b) [Ne] 3s²3p⁴ (c) [Xe] 6s²5d¹
neeeeeeeed helpppppp asap
How did Lenin’s death affect the political environment in the Soviet Union? A. It allowed Stalin to share power with Soviet states. B. It allowed Trotsky to
What is the inverse of the function f(x)=2x+1? h(x)=1/2x-1/2 h(x)=1/2x+1/2 h(x)=1/2x-2 h(x)=1/2x+2 PLEASE HELP ASAP I WILL MARK BRAINLIEST!!
2. Mama Bear ate 80% as much porridge as Papa Bear did. Baby Bear ate as much as Mama Bear did. Papa Bear ate 1.2 liters more porridge than Mama Bear did. How m
It takes 22 pounds of seed to completely plant a 4-acre field. How many pounds of seed are needed per acre?
Terry shared an apartment with three other people. Each person paid an equal share of the rent. Together they paid $1495.00 per month. How much did Terry pay pe
Which statement about the origins of the American population is true? Immigration expanded the American population before 1807, but has not significantly contri
How did the Egyptian economy work?
How do I find the equation to the radius and diameter?