kellthekell12 kellthekell12
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

The granola Summer buys used to cost $6.00 per pound, but it has been marked up 15%.

How much does it cost her to buy 2.6 pounds of granola at the new price?

Respuesta :

PoloFlo928
PoloFlo928 PoloFlo928
  • 02-02-2021

Answer: $17.94

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation for m. ms+mv = t
What are the values of the variables? I am confused of what I need to do. I'm not sure if I find both x and y, or y or x.Should I also equal both of these equat
Is this correct question correct?
How would you contrast the northern and southern positions on the annexation of texas?
Help anyone rn??? Asap
Alexis is on her freshman volleyball team. She makes 27% of her foul shots, leading her team to 15 wins in 19 games for the season. If Alexis took 24 foul shot
Look at this painting by French artist Henri Rousseau titled The Hungry Lion Throws Itself on the Antelope. Rousseau wrote this caption to accompany the paintin
Which states are threatened by earthquakes Alaska Arizona California Georgia Oregon Texas Washington
sumaya is multiplying 0.7 by 0.003. how many zeros will be to the right of the decimal point in the product?
What set is an example of like fractions