shermanv07 shermanv07
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

mikey usually buys a box of 18 candy bars for 12.49 whats the unit rate of price per candy bar

Respuesta :

kev57braun
kev57braun kev57braun
  • 01-02-2021

Answer:

1.44

Step-by-step explanation:

1 box 18 candy bars each box 12.49

18 divide by 12.49 equals 1.44 each candy bars

Answer Link

Otras preguntas

Construct a family pedigree of two unaffected parents with a child who suffers from cystic fibrosis
Answer the question in a complete French sentence and using the correct form of Être: You may copy and paste the accented characters from this list if needed:
What was the purpose of the injuries and usurpations section in the declaration of independence?
In a function ____ -value can only go to 1 ____-value.
Find the x-intercepts and y-intercept for the parabola below. Write answers as (x,y) coordinates. y=2x2-4x-6 x-int:_____________ y-int:_______
Put the following levels of organization in order from least inclusive (1) to most inclusive (5). tissue organism organ cell organ system
Buddy the baby crawled 14 feet across the orphanage floor to get to santa's bag. If it took him 8 seconds,what was his crawling rate per second
which theorem or postulate proves the triangles are congruent? A) AAS B) ASA C) HL D) SAS
A diver dives off of a raft - what happens to the diver? the raft? how does this relate to newton's third law? action force: _______________ reaction force: ___
25 Pts! Calculus Problem! Find y′ if x = sin(x + y)