hannapeterson745 hannapeterson745
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Washington is buying a gallon of milk for $3.99 and some boxes of cereal for $4.39 each. If Mr. Washington has
$20, how many boxes of cereal can he buy?

Respuesta :

vineeeleee
vineeeleee vineeeleee
  • 01-02-2021

Answer:

$20-$3.99(milk)=$17.01÷$4.39(cereal)=4 boxes of cereal

Answer Link

Otras preguntas

brainleiest!!! What is the unit rate for 4543.08 km in 52.4 h? Enter your answer, as a decimal, in the box. km/h
which of these statements correctly expresses a similarity between ancient india and ancient china? A. Both developed democratic governments. B. Both followed t
The ________ is the most caudal portion of the brain stem.
The money the borrower pays for the use of the​ lender's money is called the​ ______.
ok this is the page please I need it for Friday ?
If two teams playing tug-of-war pull on a rope with equal but opposite forces, what is the net external force on the rope?
GEOMETRY HELP SOMEONE!!!!!!! PLEASE
should mp3 music be free cons
The concept that describes a conflict area in which a region is divided into smaller regions is called _____. balkanization divergence geopolitical convergence
Interphase, Description of what happens