erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me with this asap?
What factors led to New York City becoming the center of Salsa Music?
Math hard please help please
Which statement BEST describes the way soldiers were affected by the fighting that took place during the Civil War? A) They did not want to come home due the fr
What is the solution of the system of equations? y=2x-3 5x +y = 11
The next model of a sports car will cost 11.4% less than the current model. The current model costs $44,000. How much will the price decrease in dollars? What
HELP. PLEASE. 1. State (hypotheses and parameter of interest) 2. Plan (check conditions and state type of inference) 3. Do (find the test statistic and P-va
**I WILL MAKE SURE ANYONE WHO ANSWERS ALL THE QUESTIONS GETS 100 POINTS** **journalism** 1. Do you think that people who read newspapers also watch local news o
ITS NOT C please help though i've spent to much on this ill mark you the brainlyest!!!
Write the ratios for sin A and cos B. 10 AC, 24 CB, 26 BA