rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

What is the missing term? (10x – 4x^2) – (7x + ?) = 3x – 6x^2 -10x^2 -2x^2 -x^2 2x^2
What was President Hoover's approach to the economic crisis?
Bella is working on the world record for longest beaded necklace. She has 10,000 glass beads that have a diameter of 0.4 cm. If she strings these beads end to e
Sofia has four times as many dollars as her friend jessie has. together the two have $35. how much money do they each have?
What is the name of the ionic compound Csmc010-1.jpgS? cesium sulfur cesium sulfide dicesium sulfur dicesium sulfide
Fragmentation of policy making is encouraged by
Samuel filled the glasses shown below completely with water. The total amount of water that Samuel poured into the glasses is 60 cubic centimeters. What is the
The term "doing gender" can be defined as:
In what situation can you use only multiplication to find equivalent fractions to a given fraction? Give an example.
Which of the following is not a domain in the three domain system? A. Prokarya B. Bacteria C. Archaea D. Eukarya