aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

Explain 3 harmful effects of poverty on ones personal health
Does knowing the distance between two objects give you enough information to locate the objects
Match each planet to the sentence that best describes it. A. Neptune It has seasons that last 20 years. B. Uranus It has the "Shepherd Moons." C. Saturn
One way to avoid _______ is to choose a large enough sample size.
What differences are there the english spoken in the uk and the english spoken in the us?
Mcgraw hill world geography vocabulary activity how geographers look at the world worksheet answers
Mike earned $11.76 per hour for working 23.5 hours last week.How much money did Mike earn last week?
how to simplify 5+4·(8-6)2 power
What will happen to the volume if the number of moles of a gas is decreased at constant temperature and pressure?
A block of wood is 0.2 meters (m) by 0.1 m by 0.5 m. find its dimensions in centimeters