mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

The probability that an event will occur is 15%.Which of these best describes the likelihood of the event occurring?A) LikelyB) CertainC) UnlikelyD) Impossible
Find the missing numbers... (2cubed)cubed =2?
Compare the graphs of the inverse variations. Please provide at least 3 comparisons y= -.02/x y=-.03/x Help!
Which of the following equations does not represent a linear function? A. Y=-x B. Y=x+4 C. Y=1/2x D. Y=7^3+1
Lately, you have been working on improving your skills. You are quite fast and respond quickly to things that happen around you. However, you have some trouble
what is the value of (63 + 9) ÷ 32 ?
What is [tex] \frac{7}{8} [/tex] closest to ( 0, 1/2, 1, 1 1/2)
at what value of x does the graph of the following function f(x) have a vertical asymptote f(x)=4x/3x-6
How does Douglass use the word nature in the excerpt from his narrative My Bondage and My Freedom?
What was the clash between Arthur Phillip and benne long