june72
june72 june72
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

b. 3 ice cream cones cost $3.75.
At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

Respuesta :

ImNoThErE90
ImNoThErE90 ImNoThErE90
  • 03-12-2020

Answer:

2.50

Step-by-step explanation:

Lets find the unit rate first! 3.75/3 because that is the problem. Now once we divide that we get 1.25. With 1.25 we multiply by 2 to get your answer of 2.50!

Have a good day!

Answer Link
dc777new11
dc777new11 dc777new11
  • 03-12-2020

Answer:

The answer am almost postive is 2.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is 1/9 of 60 equal
find an equation of the tangent line to the circle x^2 +y^2=24 at the point (-2 square root 5, 2).
What is does the phrase foe to ambition.
what is 1/9 of 60 equal
The net force acting on a 50 kg crate is 0 N. What is the crate's acceleration
At the concession stand of a school foot ball game, sandwiches cost $1.50 and a bottle of water costs $.90. The school sells 40 sandwiches and 80 bottles of wat
Solve the equation log 6x - 3 = -4
three things scientists learned about earth in beginning of 1800s
my teddy bear gave me a hug is an example of 1.metaphor 2.personification 3.simile 4.alliteration
Which fossil occurs on the most landmasses? & What does this suggest about when these particular continents broke up?