petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

brainliest for 3 marks​
What happens when Earth rotates on its axis and how long does it take
which one is greater 3/10 or 2/5
Farewell to Manzanar” Why were Japanese-Americans relocated to internment camps during WWII? 2. Explain how Papa “crowded the room,;” it was not merely his phy
A data set contains the values 1, 2, 5, 5, and 7. The table shows the distance between each value and the mean of 4. Data value Distance between value and mean
how John Knox beliefs differ from Catholic teachings
joseph ordered 17 yards of lumber to build a tree house. how many inches of lumber did he order?
What is the life cycle of the sun? What are the phases of its life? Birth What is it now? ________________ What will it become? ______________ What will it be c
Find the area of the trapezoid A. 44 Square units B. 72 Square units C. 88 Square units D. 144 Square units
Which of the following is not true? A. Humans rely entirely on technological adaptations in order to thrive in various environments and they do not exhibit biol