jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

Convert 5.626 1 to cl.
Why do people stay in cults
find measure of each numbered angle
Which description most clearly defines a personal essay
What is culture? Do countries have uniform national cultures? How would you describe your own home country’s values on the four dimensions of culture? Reflect o
Economisis about allocating resources to produce and distribute which of the following?
Cardiac muscle has prolonged contraction due to a sodium induced-calcium released process into the cytoplasm of the cell. Cardiac cells can communicate through
Where does translation occur in the cell?
how do toothpaste prevent tooth decay?
12 = x/3x=3x=4x=12x=36​