rorostar10p8wi2c
rorostar10p8wi2c rorostar10p8wi2c
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Can someone please help me with this question I don’t understand it

Can someone please help me with this question I dont understand it class=

Respuesta :

lina6051 lina6051
  • 03-12-2020

Brand A: 32 Diapers, $8.99: about 28 cents per diaper

Brand B: 50 Diapers, $12.49: about 24 cents per diaper

You divide the amount of diapers by the money.

For example, 32 diapers/$8.99 equals about 28 cents per diaper and 50 diapers/$12.49 equals about 24 cents per diaper.

Brand B is the better deal since you save about 4 cents more.

Answer Link

Otras preguntas

Type the correct answer in the box. Spell all words correctly. For which job profile is Jack best suited? Jack has an associate degree in veterinary technology.
Which of the following is a vertical line? 1) y = 6 2) x = 6 3) y = 6x - 4 4) y = -x
if y varies directly as the square if x. If y=27 when x=3, find x when y=81?
What's the central idea of the article, "Definitions of the Holocaust"
Please help me!!!!!!!!!
ASAP PLEASE HELP ME!!!! Describe at least two events that happened in 2020 to make it historic. Write at least 4 sentences.
help me if you can plss BRAINLYEST
is any condition that interferes with the proper functioning of the body or mind
"Constitution is the main law of the land". Justify​
The price of gold rose from $790 per ounce to $860 per ounce what percent increase does this amount represent round to the nearest 10th of a percent