tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

It is 4:00pm. In a 24- hour clock, how do you record time?a. 2400b.4000c.1600d.0004
curtis needs 3 L of purple paint. Ratio of red to blue paint is 3:2. find the amt of red and blue paint he needs
100 POINTS!!! AP Government and PoliticsProvide the information on these six kinds of political actors:1. The mediaHow can the media influence lawmakers or the
Kylie was out at a restaurant for dinner when the bill came. She wanted to leave a tip of 32%. What number should she multiply the cost of the meal by to find t
What is the slope of (-8,1) (6,8)
The carbonic acid-bicarbonate buffer system functions mainly to __________.neutralize the urinetake over the removal of CO2 from the plasma when the lungs aren'
the power of the federal government are
2/3 divided by 1/2 On a grid
What is the intersection point for this system of equations? x + y = 49 .10x + .25y = 7.45
Keri earns $48 every 3 hours. Write an equation for the proportional relationship where t is the time in hours and y is the earnings. Enter the correct equation