xidjdidjdoffon xidjdidjdoffon
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

The total cost C for p pounds of ham if each pound cost $3.55

Write a function rule using C and p as variables.

Respuesta :

kylieespana1328
kylieespana1328 kylieespana1328
  • 02-12-2020

Answer:

If each pound costs $5.46, then

p

pounds can be multiplied to 5.46 to find the costs of different amounts of lithium.

Total cost: C

5.46

p

=

C

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Shauna made 8 of 13 free throws. What percent of her free throws did she make?
List 2 differences between an ionic and covalent chemical bond
does the point (1,4) satisfy the equation y=x
3. Find f(2) given f(x)=3x^2+ 2x + 16
Can someone plz write two easy paragraphs answering these questions.
Eddie and Val observed the picture of an athlete running in a race. A large group of runners participate in a race. Eddie stated the picture shows potential ene
Evaluate each expression if d=8, e = 3,f=4, and g=-1 Help!!!
plsssss answer it’s due in 5 min plsssss
i need help please image attached
Please help me and i will give you brainlest prettyplease