rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

how many lines are in a sonnet AND EXPLAIN PLEASE a.) 14 b.)12 c.)8 d.)6
Read the paragraph. Teaching the rambunctious group of canines at the obedience school was a great deal of work, but each instructor took a respite once the do
Li rolls a number cube that has sides labeled 1 to 6 and then flips a coin. What is the probability that she rolls an odd number and flips tails?
How did Confederate leaders respond to Lincoln’s announcement that he would send ships to Fort Sumter? PLEASE HELP!a. Confederate leaders agreed to let food sup
What is the degree of the polynomial in the expression below 2x^7+4-3x^3+5x^8-4x?
What are the implications for the reader in the line, "For every atom belonging to me as good belongs to you"?
AAAAATTGC dna sequence
Find the average rate of change for f(x) = x2 − 8x + 15 from x = −3 to x = 2.
Help! Is there morality without God? 5 reasons for and 5 reasons for against
The hydraulic system of a dump truck is designed to multiply....